ZRÓB SWÓJ PIERWSZY KROK W CHMURACH !!!
Obserwując doskonałość i precyzję lotu ptaków człowiek od niepamiętnych czasów marzył o tym, by samemu bezpiecznie wznieść się w przestworza nieba.
Pierwszy realny projekt spadochronu stworzył nikt inny jak genialny Leonardo da Vinci w epoce odrodzenia. Ale urzeczywistnienie marzenia o skokach nadal było niemożliwe, dopóki nie została wynaleziona maszyna latająca, która wzniosłaby chętnych na odpowiednią wysokość. To pamiętne wydarzenie odbyło się w 1783 roku, kiedy była przeprowadzona pierwsza publiczna próba lotu balonem. A już 14 lat później odważny Francuz André Jacques Garnerin zapisał się w dziejach ludzkości jako pierwszy człowiek, który wykonał skok ze spadochronem.
Obecnie loty oraz skoki spadochronowe już nie są wielkim wydarzeniem dla ludzkości, jednak mogą być niesamowitym przeżyciem dla konkretnego człowieka. Środki latające wciąż rozwijają się z niesamowitą szybkością, pojawiają się nowe modele samolotów i spadochronów, ale jedno pozostaje bez zmian – latanie wciąż ekscytuje człowieka tak samo, jak u zarania dziejów.
Jeśli też marzysz o tym, by zobaczyć świat z wysokości lotu ptaków, jeśli błękitne przestworza nieba przyciągają Twój wzrok, jeśli chcesz poczuć moc niecodziennych wrażeń to powietrzne soprty są stworzone właśnie dla Ciebie!
Jeśli chcesz poczuć czym jest latanie skorzystaj z profesjonalnych kursów i szkoleń, które proponują Aerokluby w całej Polsce.
Aeroklub Poznański to jedna z najstarszych organizacji sportu lotniczego, którego korzenie wywodzą się z lat 30. Obecnie Aeroklub skupia ponad 500 członków prowadzi działalność w sekcjach: balonowej, mikrolotowej, akrobacji szybowcowej oraz samolotowej, modelarskiej, paralotniowej, samolotowej, spadochronowej oraz szybowcowej.
SZKOLENIE SZYBOWCOWE
Aeroklub Poznański prowadzi podstawowe szkolenia szybowcowe. Po ukończeniu kursu teoretycznego można przystąpić do szkolenia praktycznego w powietrzu. Polega ono na wykonaniu około 50 lotów z instruktorem po kręgu za wyciągarką, a następnie 5 lotów samodzielnych. Po ukończeniu szkolenia podstawowego piloci mogą doskonalić swe umiejętności celem uzyskania licencji pilota szybowcowego SPL. Uczeń-pilot musi wykonać loty termiczne, może również przeszkolić się na start za samolotem. Po uzyskaniu licencji pilota szybowcowego ma szansę rozwijać swoje umiejętności podczas szkoleń w akrobacji, czy lotach nocnych. Istnieje również możliwość rywalizacji sportowej w zawodach akrobacyjnych lub przelotowych.
W latach 2014, 2015 oraz i w tym roku Aeroklub Poznański w ramach dofinansowania z Urzędu Miasta Poznania prowadzi szkolenia szybowcowe w ramach zadania publicznego "Szkolenie szybowcowe – rozwój i realizacja pasji lotniczych uczniów poznańskich szkół." przeznaczone dla kandydatów i uczniów pierwszych i drugich klas poznańskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym. Uczniowie poznańskich szkół mogą wziąć udział w szkoleniu szybowcowym, które zawiera teorię jak i praktykę. W trakcie wstępnego szkolenia teoretycznego wyłania się 10 najlepszych kursantów, których pełne teoretyczne i praktyczne szkolenie szybowcowe sfinansuje Aeroklub Poznański i Miasto Poznań. Jednocześnie Aeroklub Poznański będzie kontynuował szkolenie szybowcowe dla ubiegłorocznej grupy uczniów poznańskich szkół średnich.
ORIENTACYJNY HARMONOGRAM SZKOLENIA:
4.07-8.07- bezpłatne teoretyczne szkolenie szybowcowe (30h)
9-10.07- testy sprawnościowe i test/egzamin z wiedzy o lotnictwie
11-15.07- cd. teoretycznego szkolenia szybowcowego (35h)
16-17.07- egzamin wewnętrzny
3-30.08- szkolenie praktyczne (szkolenie podstawowe za wyciągarką)
ZASADY REKRUTACJI:
Docelowa liczba miejsc na bezpłatne praktyczne szkolenie szybowcowe: 10 osób. Proces rekrutacyjny wyłoni grupę kandydatów, o liczebności większej niż liczba miejsc. O kolejności na liście zadecydują wyniki uzyskane w ramach testów. Do szkolenia zakwalifikowane zostaną osoby [w liczbie równej liczbie miejsc], które w wymaganym terminie uzyskają pozytywny wynik badań lotniczo-lekarskich. Spośród kandydatów którzy uzyskali w wymaganym terminie pozytywny wynik badań lotniczo-lekarskich, a nie uzyskali kwalifikacji zostanie utworzona lista rezerwowa.
Kandydatem na bezpłatne teoretyczne szkolenie szybowcowe (30 godz.) może być: uczeń, który w danym roku kalendarzowym uczęszczał do pierwszej lub drugiej klasy w jednej z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym lub ukończył gimnazjum i będzie kontynuował naukę w jednej z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym, wypełnił i przesłał formularz zgłoszenia na szkolenie.
Kandydatem na bezpłatne praktyczne szkolenie szybowcowe może być: uczeń, który w danym roku kalendarzowym uczęszczał do pierwszej lub drugiej klasy w jednej z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym lub ukończył gimnazjum i będzie kontynuował naukę w jednej z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym, wykaże się umiejętnościami potwierdzonymi wysokimi wynikami testu sprawnościowego, wykaże się wiedzą z dziedziny lotnictwa (test/egzamin z wiedzy o lotnictwie).
W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: rekrutacja@aeroklub.poznan.pl
SZKOLENIE SAMOLOTOWE
Aeroklub Poznański daje również możliwość zdobycia uprawnień pilota samolotowego turystycznego PPL(A). Jest to pierwszy krok do samodzielnego latania na samolotach oraz umożliwia dalsze szkolenie w zakresie lotów nocnych, akrobacyjnych, uczestnictwa w zawodach samolotowych w akrobacji lub rajdowo-nawigacyjnych oraz budowania nalotu potrzebnego do zdobycia licencji pilota samolotowego zawodowego CPL(A). Szkolenie rozpoczyna się od kursu teoretycznego - 130 h w trybie weekendowym. Następnie można przystąpić do szkolenia praktycznego - około 50 h w powietrzu wykonując loty z instruktorem oraz samodzielne. Uczeń-pilot po zaliczeniu egzaminów: teoretycznego - w Warszawie w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz praktycznego polegającego na wykonaniu lotów z egzaminatorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej otrzymuje licencję PPL(A). Minimalny wiek uczestnika 15 lat oraz posiadanie wykształcenia minimum gimnazjalnego lub nauka w szkole gwarantującej uzyskanie takiego wykształcenia.
Jeszcze nie wiesz, czy chcesz się szkolić? Można skorzystać z opcji wykupienia lotu widokowego.
Aeroklub Poznański zaprasza na Teoretyczny Kurs Balonowy PL(FB). Kurs obejmuje 50 godzin wykładów i jest podstawą do rozpoczęcia szkolenia praktycznego na balonach. Szkolenie praktyczne obejmuje około 16h lotów z instruktorem oraz 3 loty samodzielne. Po uzyskaniu licencji będziesz mógł podziwiać piękno krajobrazów o wschodzie i zachodzie słońca, brać udział w licznych zawodach organizowanych na całym świecie oraz uczestniczyć w widowiskowych pokazach balonowych.
Informacje o aktualnych i planowanych kursach publikujemy na stronie internetowej Aeroklubu. Zgłoszenia chęci uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: info@aeroklub.poznan.pl