Aeroklub Elbląski to stowarzysznie, którego głównym celem jest popularyzowanie lotnictwa. W chwili obecnej liczy ponad dziewięćdziesiąt członków, którzy działają w sekcjach:
Działalność Aeroklubu na lotnisku w Elblągu rozpoczęła się w roku 1957, kiedy to grupa miłośników latania i podniebnych przygód utworzyła w Elblągu filię Aeroklubu Gdańskiego, rozpoczynając szkolenie szybowcowe. W 1961 roku Aeroklub Elbląski został zarejestrowany jako samodzielna jednostka i opiekuje się lotniskiem do dnia dzisiejszego.
Aeroklub Elbląski oferuje szkolenia samolotowe, ultralight oraz szybowcowe.
SZKOLENIE SAMOLOTOWE - szkolenie do samolotowej licencji turystycznej PPL(A). Ukończenie kursu zajmuje zazwyczaj jeden sezon lotniczy i w głównej mierze zależne jest od dostępności czasowej ucznia i warunków pogodowych.
SZKOLENIE SZYBOWCOWE - szkolenie składa się z dwóch części, teoretycznej (kończy się egzaminem) oraz praktycznej (po zdaniu części teoretycznej). Jest to szkolenie mające na celu dać uczniowi-pilotowi podstawowe umiejętności. W trakcie szkolenia uczeń – pilot wykonuje ok. 50 lotów z instruktorem startując za wyciągarką. Zakończeniem pierwszego etapu szkolenia jest wykonanie 10 lotów samodzielnych (bez instruktora na pokładzie).
SZKOLENIE ULTRALIGHT - licencja na ultralight to nic innego jak licencja, dzięki której pilot może latać określonymi samolotami – czyli samolotami ultralekkimi. Jest ona dosyć popularna w zastosowaniu, gdyż zarówno w Polsce, jak i na całym świecie spotkać można wiele pilotów posiadających tego typu uprawnienia.