Beskid Sądecki znajduje się w Karpatach Zachodnich i obejmuje swym zasięgiem po stronie polskiej obszar ok. 670 km. Rozciąga się od Doliny Dunajca na zachodzie do Przełęczy Tylickiej na wschodzie. Góry zbudowane są ze skał fliszowych w których skład wchodzą: piaskowce, łupki i zlepieńce.
Sądecczyzna jest terenem bardzo atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku. Piechur może podziwiać piękne zróżnicowane krajobrazy choćby przełom rzeczny Popradu gdzie latem pomiędzy Piwniczną a Rytrem, organizowany jest spływ tratwami flisackimi. Najważniejszym i najdłuższym szlakiem pieszym jest Główny Szlak Beskidzki przebiegający grzbietami Pasm Radziejowej i Jaworzyny. Zimą amatorzy sportów zimowych znajdą bardzo dobrze przygotowane stoki narciarskie. Wspaniałą atrakcją są również skałki (np. Diabelski Kamień na stoku Jaworzyny, Kamień Świętej Kingi pod Skałką) czy niewielkie wodospady na potokach, jak na przykład Zaskalnik czy Wodospad Wielki.
Warto wybrać się do Nowego Sącza i przejść się piękną starówką podziwiając neobarokowy ratusz i stojący przed nim pomnik Jana Pawła II. Godne polecenia jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu gdzie znajduje się skansen i Miasteczko Galicyjskie, ruiny zamku w Rytrze, ruiny zamku w Muszynie, kościół w Jazowsku oraz obiekty Szlaku Architektury Drewnianej, do których należą: drewniana zabudowa Krynicy, cerkwie m.in. w Powroźniku, Szczawniku, Wierchomli Wielkiej, Miliku oraz Złockiem, a także kościół w Tyliczu.