Brama Targowa stanowiła fragment nieistniejących już murów obronnych. Funkcjonowała również jako jedna z głównych bram wjazdowych do miasta. Obecnie XIV wieczna budowla jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Elbląga.
W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się barokowy hełm, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar. W czasie II wojny światowej obiekt uległ częściowemu zniszczeniu. Bramę odbudowano w stylu średniowiecznym w latach 40. XX wieku .
Z bramą ściśle związana jest słynna legenda o Piekarczyku. W 1531 roku podczas wojny krzyżaccy najeźdźcy podstępnie chcieli zdobyć Elbląg. Miasto zostało uratowane przez dzielnego Piekarczyka, który dostrzegając nacierających wrogów w porę przeciął linę podtrzymującą kratę broniącą dostępu do miasta. Dokonał tego łopatą do wypiekania chleba. Pamiątką tamtych wydarzeń są widniejące na fasadzie bramy dwa odciski łopaty piekarczyka oraz pomnik stojący przed bramą.
Obecnie w Bramie Targowej znajduje się ekspozycja muzealna dotycząca historii obiektu oraz Centrum Informacji Turystycznej. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto.
Brama czynna jest codziennie - w okresie wakacyjnym także w soboty i niedziele - w godz. 10.00-18.00. Wstęp bezpłatny.