Centrum Nauki Leonardo da Vinci to największy w województwie świętokrzyskim, a drugi co do wielkości w Polsce obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę.
Ogromnym atutem Centrum Leonardo da Vinci jest połączenie wielu dziedzin nauki i możliwość rozwoju.Centrum pełni rolę ogólnie dostępnego laboratorium, które oferuje szerokie możliwości zachęty do ciągłego rozwoju, samorealizacji i kreowania postaw proinnowacyjnych. Każdy może zapoznać się z najważniejszymi notatkami Leonarda i odkryć wiele tajemnic tego piętnastowiecznego geniusza. Dzięki warsztatom tematycznym, m.in. z fizyki czy biologii, dzieci i młodzież mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe, pozwalające poznać im tajemnice otaczającego je świata. Zarówno młodzież jak i najmłodsi mogą skorzystać z warsztatów artystycznych, na których nie tylko rozwijają zdolności manualne, ale także zapoznają się z nowymi technikami wykorzystywanymi w plastyce. Z kolei nauczyciele, mają możliwość wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia. Natomiast odwiedzające Centrum rodziny spędzą mile i ciekawie wolny czas nie tylko dobrze się bawiąc ale również poszerzając swą wiedzę.
Centrum Nauki pełni rolę ogólnie dostępnego laboratorium, które oferuje szerokie możliwości zachęty do ciągłego rozwoju, samorealizacji i kreowania postaw proinnowacyjnych.
W Centrum Nauki Leonardo da Vinci dostępna jest wystawa, której tematem jest zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową.
Wystawa ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Dlatego też przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm
w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskaże czynniki, które najczęściej ją zakłócają
i powodują osłabienie ciała.
Na nową wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych.
Pierwsza część wystawy poświęcona jest oddychaniu. Skupia się głównie na procesie wymiany gazowej zachodzącej w pęcherzykach płucnych. Zwiedzający mają możliwość zbadania pojemności swoich płuc, zobaczą także różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej.
Kolejna część wystawy przedstawia niezwykle ważną dla organizmu pracę serca. Odwiedzający Centrum Nauki na własne oczy zobaczą, jak pracuje serce i jakie substancje transportowane są we krwi.
Zwiedzający zapoznają się także z rekcjami człowieka na bodźce zewnętrzne i przekonają się, jak szybko są w stanie reagować na bodźce sensoryczne: dotyk, światło i dźwięk. Goście Centrum Nauki będą mogli także naszkicować graf własnego snu.
Ekspozycja zwraca także uwagę na istotne dla zdrowia utrzymywanie ciała w pozycji pionowej,
a także na prawidłowe odżywianie. Eksponaty składające się na te części wystawy pokażą zwiedzającemu m.in. jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze, a także ile wody mieści się w jego organizmie.
Wystawa uzupełniona jest o dwie strefy, w których każdy będzie mógł przetestować sprawność fizyczną i umysłową. Zwiedzający sprawdzi, czy jest w stanie zapamiętać szyfr, czy przewrócić
w myślach przedmiot. Przekona się także, jak szybko jest w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć.
W Centrum Nauki prowadzone są warsztaty, m.in. z fizyki czy biologii, dzieci i młodzież mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe, pozwalające poznać im tajemnice otaczającego je świata. Zarówno młodzież jak i najmłodsi mogą skorzystać z warsztatów artystycznych, na których nie tylko rozwijają zdolności manualne, ale także zapoznają się z nowymi technikami wykorzystywanymi w plastyce. Z kolei nauczyciele, mają możliwość wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia.
Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający wystawę będą mogli zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Wirtuwiańskiemu”. Każdy będzie miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.cndavinci.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałki – nieczynne
Wtorek – Piątek – 9:00 – 16:00
Sobota-Niedziela – 9:00 – 17:00
Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem obiektu.
Serdecznie Zapraszamy do Podzamcza!