Co ciekawe świątynia ta została zbudowana jako kościół protestancki (w latach 1818 – 1823) ufundowany przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Dopiero od zakończenia II wojny światowej zaczęła funkcjonować jako cerkiew prawosławna. Jako zabytek architektury sakralnej funkcjonuje od 1957 r.
Kościół zbudowano z drewna, nie licząc kamiennej podmurówki. Jest to budowla trójnawowa, posiadająca fasadę o dwóch wieżach oraz niewielkie prezbiterium. Wnętrze wypełniają symetrycznie empory, które stoją na czworobocznych słupach. W centrum znajduje się współczesny ikonostas, czyli oryginalnie zdobiona ściana oddzielająca ołtarz od wiernych. Uważa się, że projekt kościoła zainspirowano działalnością Karola Schinkla, który był jednym z najwybitniejszych architektów i malarzy pruskiego klasycyzmu. Cechą charakterystyczną jego projektów była niezwykła umiejętność łączenia elementów architektonicznych różnych stylów i nadawanie im nieszablonowych, innowatorskich form o wysokim poziomie estetyki.
W latach 2010-2012 cerkiew św. Piotra i Pawła została gruntownie odrestaurowana: poddano ją dezynfekcji, wymieniono podłogi na wieżach, zrekonstruowano okna wraz z rozetami i odnowiono elewację zewnętrzną.
Zwiedzanie cerkwi należy ustalić przed wizytą. Świątynia dostępna jest dla turystów między godz. 9.00 a 16.00 (jednak nie zawsze).