Giewont znajduje się na wysokości 1894 m n.p.m. i usytuowany jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego między czterema dolinami – Bystrą, Małej Łąki, Kondratową oraz Strążyską. Masyw górski nazywany jest często Śpiącym Rycerzem w związku z powszechnie znaną legendą według, której ów śmiałek obudzi się gdy Polska znajdzie się w wielkim zagrożeniu.
Na szczycie znajduje się 15 metrowy krzyż, którego można dostrzec z najdalszych zakątków Zakopanego. Ufundowany został przez mieszkańców w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Często pielgrzymują na górę turyści aby go podziwiać. Jest on jednak nieco niebezpieczny, szczególnie w czasie burzy gdyż przyczynia się do wielu wyładowań atmosferycznych. Co roku słyszy się o śmierci turystów, wskutek uderzenia pioruna, który jest ściągany w związku z dużą obecnością stali. Dlatego jeśli pogoda się zepsuje czym prędzej należy zejść ze szczytu.
Wejście na Giewont możliwe jest od strony południowej, zbocza północne są niedostępne. Dojść możemy na niego dzięki trzem szlakom – Doliną Strążyską -szlak czerwony, potem niebieski, Doliną Kondratową - szlak niebieski lub Doliną Małej Łąki - szlak żółty, potem niebieski. Wszystkie mają podobną skalę trudności. Warto jednak się troszkę pomęczyć gdyż z Giewontu roztacza się niesamowita panorama na Zakopane, Babią Górę, Gorce a także Czerwone Wierchy.