Monaster w Jabłecznej położony jest we wspaniałej okolicy dzikiej rzeki Bug, niedaleko przejścia granicznego z Białorusią w Sławatyczach. Monaster Św. Onufrego uważany jest za najstarszy zabytek prawosławia na polskich ziemiach. Jego początki sięgają prawdopodobnie końca XV wieku.
W pierwszej połowie XIX w. klasztor przebudowano. Powstał wtedy murowany budynek świątyni z jedną owalną kopułą zwieńczoną krzyżem, wolnostojąca murowana dzwonnica oraz piętrowy dom zakonny z kaplicą refektarzową. Całość wraz z obszernym dziedzińcem otoczona została murem. Mimo zdewastowania w czasie I wojny światowej i pożaru w czasie II wojny światowej budynki te służą do dziś zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Bracia zakonni zapraszają do klasztornego Domu Pielgrzyma. Jest to miejsce gdzie można się wyciszyć, medytować, modlić, umacniać wiarę, poznać życie mnichów i kulturę prawosławia. Do klasztoru może przyjechać każdy, niezależnie od wyznania. Goście uczestniczą w porannych nabożeństwach o godz. 6 rano, trwających 2,5 godziny i popołudniowych, już krótszych, półtoragodzinnych. Mogą jeść posiłki razem z mnichami, ale też stołować się osobno. Nie ma wykładów ani rekolekcji, za to zakonnicy są otwarci na indywidualne rozmowy.