W Krzemionkach znajduje się największy na świecie KOMPLEKS KOPALNI KRZEMIENIA PASIASTEGO oraz rekonstrukcja pradziejowej osady.
W okresie późnej jury ziemie polskie pokrywało morze, gdzie przez wiele tysiącleci powstawały osady wapienne. W miejscu obecnej kopalni istniała niegdyś zatoka, w której kwitło życie morskich stworzeń. Woda posiadała wysokie, zasadowe pH i zawierała dużo rozpuszczonej krzemionki. Rozkładające się rośliny zmieniały odczyn wody na niższy, co powodowało przesycenie roztworu i wytrącanie krzemionki w postaci żelu. Z upływem czasu, żel krzemionkowy tracił wodę i zmieniał się w twardą skałę – krzemień. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z wielu teorii powstawania krzemienia, gdyż badania w tym temacie cały czas trwają.
Z krzemienia wykonywano masywne narzędzia rdzeniowe – ostrza siekier, które spełniały ważną rolę podczas prac ciesielskich i rolniczych. Potrafiono uzyskiwać długie wióry krzemienne (ponad 20 cm) służące do wyrobu noży, sierpów i innych drobniejszych narzędzi.
Wydobyciem i obróbką surowca krzemiennego zajmowały się niewielkie wyspecjalizowane grupy górników i krzemieniarzy, którzy posiadali odpowiednią wiedzę geologiczna i techniczną.
Trasa turystyczna liczy 2 km długości w tym 500 metrów szlaku podziemnego gdzie w najniższym miejscu jest prawie 12 metrów pod ziemią. Po drodze można podziwiać wyrobiska, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe sprzed 5000 lat. Zwiedzający zobaczą także rekonstrukcję zadaszenia pradziejowego szybu oraz pracowni krzemieniarskiej i obozowiska górników. Jest to ciekawa forma poznawania najstarszych dziejów regionu.
Kolejną atrakcją jest zwiedzanie rekonstrukcji pradawnej osady usytuowanej na obszarze 1,5h. Wioska składa się z 4 domów mieszkalnych dzięki którym możemy sobie wyobrazić jak ludzie z epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń i jak żyli. W sezonie turystycznym odbywają się tu lekcje muzealne.
Warto wspomnieć również o Muzeum Archeologicznym, w którym znajdziemy zabytki z prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego oraz słynnych stanowisk archeologicznych GAWRONIEC w Ćmielowie czy CHMIELÓW PIASKOWY.
Rezerwat "Krzemionki" w 1994 roku został uznany za Pomnik Historii.