Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta (Pałac na Wyspie).O jego pięknie stanowi połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody.
Pałac na Wyspie - symbol warszawy, perła polskiej architektury, jedna z najwybitniejszych realizacji stylu stanisławowskiego, najważniejsza budowla ogrodu. Początki budowli sięgają XVII wieku.
Pałac Myślewicki - utrzymany w stylu wczesnego klasycyzmu. Oryginalną stroną budowli jest nie tylko ćwierćkolisty zarys skrzydeł, ale i szczególny kształt dachu, mający być odwołaniem się do wzorców sztuki chińskiej.
Biały Dom - zbudowany na planie kwadratu, stanowi oryginalną pamiątkę z czasów stanisławowskich. Zachowały się unikalne wnętrza z malowidłami groteskowymi w Sali Jadalnej, oryginalnymi tapetami chińskimi (z II poł. XVIII wieku) w Bawialni oraz Gabinetem w formie altany z malarską dekoracją Jana Bogumiła Plerscha.
Stara Pomarańczarnia we wschodnim skrzydle znajduje się przykład autentycznego teatru dworskiego. Wnętrze wykonane jest z drewna a widownia, złożona z parteru i lóż, ma bogatą dekorację malarską.
Podchorążówka tzw. Wielka Oficyna - zapisała się w dziejach Narodu Polskiego, gdyż to tu właśnie Piotr Wysocki wezwał podchorążych do broni, rozpoczynając powstanie listopadowe. Mieści się tu Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. I.J. Paderewskiego prezentujące zbiory związane z Polakami na świecie.
Amfiteatr wzorowany jest na antycznych budowlach. Widownia przypomina teatr w Herkulanum i zwieńczona jest posągami słynnych dramaturgów, zaś scena imituje ruiny Forum Romanum. Oryginalnym rozwiązaniem jest oddzielenie widowni od sceny wodą.