Budowa skansenu rozpoczęła się w 1968 roku. Dziś na obszarze ponad 5 hektarów znajduje się 25 obiektów zabytkowej architektury drewnianej. Wśród nich zagrody chłopskie, budynki rzemieślnicze, kościół, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem jest kościół wraz z wyposażeniem z 1623 roku.
Na Górze Zamkowej o wysokości 362 m n.p.m. znajdują się ruiny średniowiecznego Zamku Lipowiec. Został zbudowany z kamienia zwieńczony 30 metrową czterokondygnacyjną wieżą z której rozpościera się przepiękny widok na okolice Zatora i Oświęcimia. Na I piętrze Zamku znajduje się wystawa dotycząca historii Lipowca gdzie można zagłębić się w burzliwe dzieje warowni, obejrzeć przedmioty z wykopalisk archeologicznych oraz zdjęcia i grafiki ukazujące wygląd obiektu i życie jego mieszkańców.
Dwór został zbudowany przez Adama Jordana w 1730 roku we wsi Droginia. W 1996 roku zakupiony został przez muzeum i przeniesiony do skansenu w Wygiełzowie. Wystawa muzealna znajduje się w pomieszczeniach salonu, dwóch pokojach i sypialni w których znajdują się XIX i XX-wieczne piece kaflowe zdobione motywami zwierzęcymi, roślinnymi i geometrycznymi.
Podana cena dotyczy biletów normalnych łączonych do Skansenu i na Zamek Lipowiec w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.