Wychodząc z głównego gmachu Muzeum Tatrzańskiego można doznać odczucia, że o góralskim folklorze i tradycjach wie się już niemal wszystko. Trudno się temu dziwić, ponieważ znajdują się tam bogate eksponaty opisujące życie miejscowej ludności zarówno dawniej jak i dziś. W tej filii muzeum znaleźć można trzy tematyczne wystawy stałe: historyczną (wprowadzającą w historię Podhala), etnograficzną (opisującą życie codzienne górali w XIX w.) oraz przyrodniczą (przedstawiającą przyrodę Tatr oraz eksponaty tatrzańskiej fauny i flory). Ponadto aranżowane są jeszcze liczne wystawy czasowe, które warto śledzić na bieżąco.
Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w naszym kraju. wybudowany w latach 1913-1922 w stylu zakopiańskim stanowi swoisty zabytek regionu podtatrzańskiego. Znajduje się tu także biblioteka i czytelnia muzealna (posiadająca ok. 30 000 pozycji literackich związanych z tatrzańską kulturą i życiem) – dla spragnionych wiedzy i najbardziej dociekliwych turystów. Ponadto instytucja wydaje gazetę Rocznik Podhalański, która opisuje poszczególne dziedziny życia górali. Muzeum posiada kilka filii – 5 z nich znajduje się w samym Zakopanem, a kolejne w Łopusznej, Jurgowie, Chochołowie i Czarnej Górze. Wszystkie gromadzą zbiory starych fotografii, eksponatów, strojów ludowych, drobnych pamiątek oraz dzieł sztuki zakopiańskiej. Znajdziemy tu także ekspozycje obrazujące plan i wystrój góralskich domów z XIX w. oraz przedstawiające świat przyrody – fragmenty skał i minerałów, okazy flory i fauny, multimedialne prezentacje zjawisk klimatycznych.
Muzeum czynne jest od września do czerwca od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 i w niedziele w godz. 9.00 – 15.0010.00 – 18.00, a w niedziele w godz. 9.00 – 15.00. Ceny biletów kształtują się następująco: normalny – 7 zł, a ulgowy – 5,5 zł.