Wrocław przez stulecia uchodził za najzamożniejsze i najpiękniejsze miasto w centralnej Europie. Na Ostrowie Tumskim już w X wieku istniał potężny gród chroniący zachodnie granice państwa Piastów.
Za czasów pogańskich na tych terenach żyli Ślężanie, a w 1000 roku Bolesław Chrobry założył tu siedzibę biskupią. Następnie wzniesiono katedrę i pierwszą siedzibę książęcą. XII wiek był okresem zmiany, książęta przenieśli się na drugi brzeg Odry pozostawiając Ostrów Tumski Kościołowi. Kiedy w XIV wieku miasto znalazło się pod panowaniem czeskim, na moście prowadzącym na wyspę postawiono słup graniczny. Gdy Śląsk trafił w ręce Prusaków , Ostrów Tumski stał się częścią fortyfikacji miejskich, zasypano odnogę Odry łącząc go tym samym z miastem.
Na placu Kościelnym, na tle gotyckiego kościoła św. Krzyża stoi barokowy pomnik św. Jana Nepomucena. Świątynia jest osobliwością gdyż składa się z dwóch kościołów zbudowanych jeden na drugim. Muzeum Archidiecezjalne szczyci się wspaniałymi zbiorami sztuki sakralnej. Najokazalszym zabytkiem architektonicznym jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela. Natomiast najbardziej urokliwym zakątkiem Ostrowa Tumskiego jest ulica Kanonia powstała już w średniowieczu, przy której mieści się kościół św. Idziego – najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów. Warto także odwiedzić: Most Tumski, Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze.