Ten wyjątkowy park założony w 1993 r. rozciąga się na pograniczu dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje on dwa wyjątkowe jeziora: Jeziorak (najdłuższe w Polsce – 27,5 km) i Jasne (bardzo czyste, o głębokiej przejrzystości) oraz najbardziej znaczące tereny Pojezierza Iławskiego. Powierzchnia całkowita parku to ok. 250,5 km2, z czego 27% pokrywają jeziora w liczbie 43 akwenów. Przepiękne krajobrazy są efektem rzeźby lodowca, który pozostawił po sobie formy takie jak: pagórki moreny czołowej, wgłębienia moreny dennej i jeziorka polodowcowe.
Na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego istnieją obecnie 3 rezerwaty przyrody: Jez. Czerwica, Jez. Jasne i Jez. Gaudy, a planowane jest utworzenie 3 kolejnych rezerwatów. Znajdziemy tu również 58 pomników przyrody ożywionej – najciekawsze z nich to Gruba Sosna (obwód pnia 3,1 m), Aleja Napoleona (kilkadziesiąt sosen o obwodach pni od 0,5 do 3,8 m) oraz Grupa 8 Dębów (o obwodach pni od 3,37 do 5,56 m). Park ten porastają głównie lasy sosnowe, bukowe i mieszane. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin, m. in. chroniona lilia złotogłów, grzybień biały czy rosiczka okrągłolistna. Tereny te zamieszkują także bobry i wydry, które są pod ochroną oraz inne zwierzęta leśne takie jak wilki, dziki czy jelenie. Na terenie parku znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, który zajmuje się rannymi i chorymi zwierzętami.
Jeśli zaś chodzi o dziedzictwo pochodzenia antropologicznego, to warto odwiedzić wsie Szymbark gdzie znajdują się zamek, park i folwark oraz Kamieniec gdzie udostępniono do zwiedzania pałac, park i folwark.