Park ten powstał całkiem niedawno w porównaniu z innymi parkami krajobrazowymi tych terenów, bo w 1998 r. Położony jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i po części obejmuje też tereny obwodu kaliningradzkiego w rosyjskiej esklawie. Jego obszar wynosi ok. 146 km2, z czego w ok. 80% urozmaicona przez lodowiec powierzchnia pokryta jest lasami, głównie iglastymi. Rzeźba terenu silnie ukształtowana przez zlodowacenie dostarczy turystom niezapomnianych widoków – liczne niecki, rynny, jary kryją bagna i torfowiska, a strome zbocza dolin poprzecinane są wąwozami. To co wyróżnia Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej spośród innych to także zjawiskowy przełom rzeki Błędzianki oraz wiele jezior rynnowych takich jak: Gołdap, Czarne czy Przerośl.
Na terenie parku znajduje się 5 rezerwatów przyrody: - Żytmiejska Struga, - Uroczysko Kramnik, - Mechacz Wielki, - Boczki, - Dziki Kąt, - Czerwona Struga. Na ich obszarze zwiększa się prawdopodobieństwo napotkania się na chronione gatunki roślin, takie jak: lilia złotogłów czy pióropusznik strusi. Natknąć się tu także można na prawie wszystkie gatunki zwierząt łownych i chronionych np. bobra europejskiego, łosie, jelenie czy sarny.
Najciekawsze miejsca jakie warto odwiedzić spacerując Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej to m. in. zabytki infrastruktury w postaci mostów w Stańczykach, wojenny cmentarz w Dubeninkach oraz poewangelicki kościół w Żytkiejmach. W Będziszewie natomiast można wejść na punkt widokowy i spojrzeć na Puszczę Romincką z innej perspektywy. Ponadto na terenie całego parku rozsiane są głazy upamiętniające wyczyny łowieckie cesarza niemieckiego Wilhelma II, do którego kiedyś należała puszcza.