Niewątpliwie największą atrakcją miasta są podziemne labirynty. Tworzone od XIII w. przez mieszkańców korytarze i pomieszczenia znajdują się na trzech poziomach połączonych ze sobą pochylnymi schodami.
Trasa liczy 450 metrów w jej skład wchodzi 40 pomieszczeń. Turyści zwiedzają trzy poziomy- najniższy z nich leży 14,5 m n.p.m. Trasa jest oświetlona i prosta do przejścia. Ciekawy układ przestrzenny wyrobisk o różnym przeznaczeniu przyciąga turystów.
Powstanie opatowskich lochów wiązało się ze wzrostem znaczenia Opatowa wynikającego z jego położenia na przecięciu się szlaków kupieckich z Wilna do Krakowa (Szlak Jagielloński) oraz z Rusi Kijowskiej na Pomorze. Za czasów rozkwitu miast pod zarządem kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego zaczęto drążyć w występujacym na tym terenie podłożu lessowym I i II poziom piwnic. Istniejące na poziomie pierwszym piwnice nie wystarczały rozwijającym się składom kupieckim i pracownikom rzemiślniczym. Piwnice służyły nie tylko do przechowywania żywności, pełniły także funkcje obronną podczas najazdów na miasto. Gdy zmniejszyła się rola Opatowa jako ośrodka handlowego przestano zajmować niżej położone piwnice.
Trasa czynna od poniedziałku do soboty od godziny 9-18 w niedziele od godziny 11-17
Cena od 5 do 8 zł