Po dawnych żydowskich mieszkańcach z Dąbrowy Tarnowskiej pozostała pamiątka, którą jest monumentalny gmach bożnicy z 1865 roku. W tym czasie miasto było jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce.
Budynek powstał według projektu żydowskiego architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Wykorzystano styl eklektyczno -klasycystyczny z licznymi elementami mauretańsko - orientalnymi. Fasada ozdobiona jest dwiema smukłymi wieżami na których znajdują się płaskorzeźby biblijnych zwierząt oraz hebrajskie napisy.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie wykorzystywano ją jako magazyn. W 1971 roku budynek przeszedł w ręce Skarbu Państwa z zastrzeżeniem przeznaczenia na cele kulturalno-oświatowe. Przez kolejne dziesięciolecia budynek niszczał, aż do 2007 roku kiedy to gmina otrzymała pierwsze pieniądze na ekspertyzy techniczne i konserwatorskie. Jednak najważniejszym momentem był rok 2009 w którym otrzymano dotację na RENOWACJĘ SYNAGOGI DĄBROWSKIEJ – PERŁY ARCHITEKTURY CHASYDÓW W POLSCE – UTWORZENIE OŚRODKA SPOTKANIA KULTUR.
Wykonane prace remontowe odświeżyły zachowany bogaty wystrój malarski. Wspaniałe polichromie znajdują się w głównej sali modlitewnej w sieni przejściowej i na dwóch kondygnacjach babińca. Malowidła przedstawiają sceny biblijne, symboliczne wyobrażenia zwierząt oraz panoramy miejsc świętych. Ten zabytkowy obiekt w efekcie przyniósł nową jakość w kulturze dąbrowskiej. Stał się też ważnym i ciekawym miejscem na mapie turystycznych atrakcji w skali Małopolski, a nawet całej Polski.
W murach tego fascynującego zabytku powstał Ośrodek Spotkania Kultur. Oprócz stałej ekspozycji prezentującej koegzystencję kultur i religii organizowane są też okolicznościowe wystawy tematyczne oraz koncerty, wykłady oraz zajęcia edukacyjne.