Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK opracował projekt przebiegu Szlaku Cysterskiego w Małopolsce w myśl zawartego porozumienia pomiędzy Województwami Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim i Małopolskim oraz właściwymi gminami, na których obszarze znajdują się obiekty cysterskie, pocysterskie, bądź związane z cystersami.
Zgodnie z porozumieniem przyjęto, że Szlak Cysterski w Małopolsce winien stanowić fragment ponadregionalnej trasy samochodowej „Południowo-zachodniego Szlaku Cystersów”, która docelowo będzie oznakowana znakami E-22a i E-22b w obu kierunkach oraz znakami E-9 lub E-10 na dojazdach do obiektów cysterskich innymi drogami niż prowadzi szlak.
Przyjęto następującą koncepcję układu Szlaku Cysterskiego w Małopolsce:
1. trasa główna, ponadregionalna łącząca woj. śląskie ze świętokrzyskim biegnąca przez Wadowice – Myślenice – Pcim – Szczyrzyc – Wieliczkę – Kraków Mogiła – Miechów
2. boczna, nazwana podhalańsko – spiską stanowiącą wydłużenie trasy głównej i prowadząca z Lubnia pod Myślenicami – Ludźmierz – Trybsz – Niedzicę – Krościenko nad Dunajcem – Tymbark do Szczyrzyca. Układ ten z jednej strony zapewnia krótki i dogodny przejazd na linii Śląsk – opactwa cysterskie Szczyrzyc i Kraków Mogiła – Świętokrzyskie z możliwością zwiedzania najbardziej interesujących na tej linii miejscowości; z drugiej zachęca do wydłużenia przejazdu prowadząc przez najbardziej malownicze i interesujące krajoznawczo i turystycznie obszary województwa.
Trasa głównego Szlaku liczy 231,1 km, bocznego 150,1 km; przy przejeździe Szlaku w wariancie trasy bocznej – 353,6 km. Opracowane trasy Szlaku zyskały aprobatę Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz opactwa Cystersów w Krakowie Mogile.
fot. okolice Pcimia - Marzena Kocyła