GÓRY STOŁOWE to kolejna propozycja na wiosenny weekend.
Góry Stołowe są fragmentem rozległego płaskowyżu, który od wschodu graniczy z Kotliną Kłodzką, a dalej ku północnemu-zachodowi, góry te ciągną się przez teren Czech, aż po Kotlinę Kamiennej Góry. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, zajmujący 63 km² , w którym można wiosną spędzić czas na wędrówkach. To właśnie do niego należą: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowske.
Góry Stołowe są obszarem bardzo atrakcyjnym i dobrze zagospodarowanym turystycznie, co ułatwi nam wiosenną wędrówkę. Obszar Parku przecina gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych (o łącznej długości ok. 100 km), w tym odcinek głównego szlaku sudeckiego im. M. Orłowicza. Udostępniają one nam dla wiosennych odkrywców wszystkie osobliwości skalne masywu t.j.
-wspaniałe "skalne miasto" na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), najwyższym szczycie Gór Stołowych
-skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.)
-Skalne Grzyby i Radkowskie Skały
-położone w krajobrazie przypominającym sawannę Łężyckie Skałki
-piękne widokowo Skały Puchacza
Jest więc co tutaj zwiedzać podczas wiosennego weekendu. Jest też co podziwiać z rozkwitającej flory tej wiosny. Ogółem świat roślin naczyniowych Parku liczy ok. 650 gatunków. Wśród nich całkowitą ochroną polskiego prawa objętych jest 28 gatunków. Szczególny urok wiosną nadaje Górom Stołowym pełnik europejski - lokalnie nazywany "kłodzką różą" i uważany za symbol regionu.
red. Karolina Ptaszyńska