Wiosenny weekend w TATRACH! Na pewno nie będziecie żałować.
Wiosna w górach jest wyjątkowo urokliwa. W Tatrzańskim Parku Narodowym widać ją na pierwszy rzut oka. Wystarczy, że udamy się wiosennym krokiem do Doliny Chochołowskiej, by móc rozkoszować się jednym z najpiękniejszych polskich krajobrazów - polanami krokusów. Kiedy tej wiosny zakwitną krokusy? O to możemy się spytać górali, ale trzeba wziąć pod uwagę, że natura bywa nieprzewidywalna. Trzeba liczyć na szczęście. Na Polanie Chochołowskiej wiosną zakwita ich czasem tak dużo, że możemy oglądać całe połacie fioletu. To niecodzienny spektakl budzącej się wiosną do życia przyrody...
Do życia budzą się także zwierzęta. W Tatrzańskim Parku Narodowym przejście niedźwiedzi brunatnych w dolne partie dolin jest oznaką wiosny. Trochę później wiosennie pojawiają się świstaki. Spacery po szlakach tatrzańskich są na wiosnę szczególnie pamiętliwe. Roślinność wydostaje się ponad ziemię, a turystów wiosną jest mniej, bo sezon letni jeszcze się nie zaczął. Słońce grzeje, ale w wyższych partiach gór wciąż jest mroźno. Te właśnie skrajności sprawiają, że wiosna w Tatrach to magiczny czas.
Tatry są niewielkim pod względem obszaru, pasmem górskim, stanowiącym najwyższe spiętrzenie Karpat. Tatry zajmują obszar 785 km2, z czego na część polską przypada 175 km2. Alpejski charakter Tatr w połączeniu z ich niewielką wysokością powoduje, że góry te są niezwykle atrakcyjne wiosną pod względem widokowym, a jednocześnie łatwo dostępne na wiosenne piesze wyprawy. Każdą z tras prowadzących na dowolny szczyt lub przełęcz można przejść wiosną w ciągu jednego dnia. Tatrzańskie szlaki zróżnicowane są pod względem poziomu trudności, także każdy z wiosennych turystów wybierze coś dla siebie. Można tu znaleźć zarówno spacerowe szerokie drogi prowadzące dolinami, jak również strome, wąskie i bardzo przepaściste, które dostarczą sporej dawki adrenaliny. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do niegasnącej wiosną i w innych sezonach popularności, tego najwyższego spośród polskich obszarów górskich.
red. Karolina Ptaszyńska