Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16 stycznia 1959 roku w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych.
Z powodu swej różnorodności biologicznej obszar parku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskiej.
W krajobrazie puszczy dominują wydmy i bagna. Lasy stanowią ok. 71% parku, a wśród nich bory mieszane. Znamienną ich cechą jest występowanie dąbrowy świetlistej, co na piasku wydmowym jest niezwykłą rzadkością. Panuje tu duża różnorodność roślinności.
Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury jest zespół opactwa Kanoników Regularnych – bazylika w stylu romańskim z XII wieku oraz klasztor z XV wieku. Warto zobaczyć również drewniany barokowy kościół zbudowany w latach 1773-1782 (Kampinos), klasycystyczny dwór z początku XIX wieku, , budynek Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz skansen budownictwa puszczańskiego. Interesujące jest również dobrze zachowane grodzisko średniowieczne z X-XII wieku w rezerwacie "Zamczysko”.
fot. wikipedia