Krajobrazy zimowej Puszczy Białowieskiej są wyjątkowo bajeczne ze względu na zalegający biały puch oraz możliwość łatwiejszego wytropienia żubra. Poza tym cisza i spokój, gdzie tylko powietrze drży od głosu ryczących jeleni.
Zaśnieżoną puszczę można przemierzyć samochodem terenowym, nartami biegowymi, pieszo bądź saniami. Jest to znakomite miejsce do organizacji kuligów oraz biesiad przy ognisku, które zapewniają wspaniały wypoczynek oraz niezapomniane wrażenia z pobytu. W razie braku śniegu przejażdżka bryczkami będzie równie atrakcyjną przygodą. Gdyby nie udało nam się po drodze zobaczyć króla puszczy to możemy udać się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tam oprócz herbowych zwierząt Białowieży możemy obejrzeć również stado wilków, jelenie, łosie, sarny, rysie oraz żubronie.
Rankiem warto udać się do Miejsca Mocy – czyli leśnej głuszy, w której znajdziemy nietypowy kamienny krąg. Legenda głosi, iż w tym miejscu najłatwiej pozyskać pozytywną energię i… podjąć decyzję walki z nałogami. Również wspaniałym miejscem na zimowy spacer jest prywatny skansen. Wiatraki, chaty z bali kryte strzechą wyrastające z białego śniegu prezentują się wspaniale. Obiekty reprezentują ruskie budownictwo na Podlasiu.
Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne z nowoczesną multimedialną prezentacją fauny i flory. Podświetlane stanowiska do złudzenia przypominają puszczę. Wśród śpiewu ptaków i porykiwania zwierząt godzinne zwiedzanie z przewodnikiem mija zbyt szybko. Warto wspiąć się na wieżę obserwacyjną budynku muzeum z którego rozpościera się widok na las wprawiający w osłupienie swym dostojeństwem i wielkością. Kolejną atrakcją jest Dworek Gubernatora w którym przebywał car Aleksander II oraz murowana cerkiew skrywającą oryginalny ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Warto przyjść do cerkwi w niedzielę rano na mszę wówczas wnętrze rozświetlone jest płomykami świec, pachnie kadzidło i śpiewa cerkiewny chór to robi wrażenie.
Miasto oferuje rozwiniętą bazę noclegową. Do dyspozycji gości są czterogwiazdkowe hotele z myśliwską atmosferą i SPA oraz pensjonaty na każdą kieszeń. Białowieża wita turystów regionalnymi przysmakami: strogonowem z sarny, schabem z dzika w leśnych grzybach czy też pierogami z mięsem z żubra. Doznania smakowe nie do opisania.