„Winnicę Korol” założył w 2010 roku Mikołaj Korol, właściciel gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Mielnik nad Bugiem, położonym w południowej części województwa podlaskiego na Wysoczyznie Drohiczyńskiej, na południowej stronie rzeki Bug obok Podlaskiego Parku Krajoznawczego przełomu Bugu.
Winnica Korol zwana również jako Winnica Mielnik od wschodu graniczy z Górą Uszeście wchodzącą w skład Rezerwatu Przyrody o unikalnej roślinności i mikroklimacie. Na Górze Uszeście panuje osobliwy mikroklimat, w którym powstała osobliwa fauna i flora odpowiadająca azjatyckiej przyrodzie. Gmina Mielnik ma charakter letniskowo-wypoczynkowy . Bogactwem Mielnika obok przyrody i wyjątkowego klimatu są kopalnia kredy i gorące źródła lecznicze wody.
Pierwsze 20 winorośli posadziłem w 1995 roku w otoczeniu domu. Winiarstwem owocowym zafascynowałem się już 35 lat temu wytwarzając wino w warunkach domowych. Prowadząc gospodarstwo rolne (w tym sad) w sposób ekologiczny położone w malowniczej miejscowości Mielnik nad Bugiem oceniłem, że mogę uprawiać profesjonalnie szlachetne odmiany winogron na zboczach mojej rolniczej działki w ilości znacznie większej niż dotychczas. Specyficzny klimat Mielnika i żyzna ziemia uroczyska Popław wskazywały że winnica może być atrakcją co do jakości winogron jak i turystyczną w tym uroczym zakątku Polski. W 2011 roku posadziłem więc 900 sadzonek szczepionych winorośli sprowadzonych z Niemiec. Rośliny przyjęły się znakomicie i wyrosły ponad oczekiwaną wysokość. Gleba bogata w składniki odżywcze i wilgoć płynąca z góry Uszeście nawet w bardzo suche lato daje gwarancję na dobre zbiory winogron i wysoką zawartość cukru w owocach. Dalsze nasadzenia nastąpiły w 2012, 2013 i 2014 roku.. Planowane są nasadzenia w 2015 r i następnych. Pierwsze wyprodukowane wina z tej winnicy w 2012-2014 r. są bardzo obiecujące , bogate w oryginalne aromaty. Została wybudowana również nowoczesna winiarnia jako zaplecze dla tej winnicy pod produkcję i magazynowanie win wraz z pomieszczeniem do ich degustacji.
Opis win produkowanych w Winiarni (opisuje VINISFERA MARIUSZ KAPCZYŃSKI, wybitny znawca win)
To moje pierwsze spotkanie z winami z tej winiarni. Mikołaj Korol - jest członkiem wspierającym SWMPW. Ta degustacja wypadła bardzo interesująco.
Solaris 2012, Winnica Korol, Mielnik, 14%
Wino utrzymane w zielono-limonkowych rejestrach, są aromaty świeżo skoszonej trawy, gruszki klapsy, dojrzałego agrestu i lenkrody. Zrobione czysto, niesie smaki ziołowe, kwiatowe. Jest gęste, dojrzałe owocem, ma dobry ekstrakt (w solarisie nie jest to aż tak typowe). Miękkie wino niosące w finale przyjemne gruszkowe klimaty. Udane, stylowe wydanie Solarisa.
Hibernal 2012 , Winnica Korol, Mielnik, 12,5% , srebrny medal na konkursie win W Zielonej Górze w 2013 roku.
W kieliszku wino jeszcze surowe, lekko pieniące, młode. Jest jednak wykonane czysto, utrzymane w bardzo hibernalowej manierze - takiej glicerynowo-ziołowej, z przejrzałymi jabłkami, agrestem w tle. Ekstraktywne.
Regent 2012, Winnica Korol, Mielnik, 13%, srebrny medal na konkursie win W Zielonej Górze i brązowy na ENOEXPO w Krakowie w 2013 roku.
Regent gęsty, ziemisty, dosadnie owocowy i schludny. W aromatach czereśnia, pestka, asfalt. W ustach owocowe, może odrobinę "tekturowe", ale jest pełna frajda degustacji. Jest nieco zawiesisty, przykurzony, piwniczny. Całość miękka i przystępna, gotowa do picia, na swój sposób już aksamitna. Nieźle. Bardzo po polsku przemawia ten Regent.
Cabernet Cantor 2012, Winnica Korol, Mielnik ,12,5%
Soczysty, treściwy i pełen owocu Cabernet Cantor. Jest śliwka, wiśnie, akcenty paprykowe. Jedna z lepszych interpretacji tego szczepu jakie piłem w ostatnich latach (choć nie mogę powiedzieć, że miałem tych doświadczeń bardzo dużo, odmiana nie jest u nas zbyt popularna). Wino jest ciekawe - pieprzne, mocne owocem leśnym, gładkie i bardzo ładnie układające się w ustach. Czekam na następne roczniki tego wina.
Mariusz Kopczyński
Pinot Noir 2013, Winnica Korol, Mielnik, 13%, srebrny medal na konkursie w Zielonej Górze w 2014 roku.Aromaty: początkowo owocowe akcenty (wiśnia, śliwka, malina, truskawka) rozwijają się w niezwykle słodki, wonny, kwiatowy bukiet. Z czasem mogą dojść akcenty czekolady, ziemi, dymu i trufli. Charakterystyczną cechą win jest również możliwość uzyskiwania w stosunkowo krótkim czasie niezwykłego, ceglastopomarańczowego koloru. Potencjalnie Pinot Noir daje wina pełne, ale nie ciężkie i chociaż łagodne i aksamitne w strukturze, o solidnym bogatym aromacie.
Cuvee białe i czerwone. W winnicy Korol produkuje się ponadto wino z kilku odmian zmieszanych ze sobą winogron szlachetnych vitis vinifera. Enolog winnicy Mikołaj Korol dobiera odpowiedni skład winogron ze szlachetnych szczepów rosnących w winnicy i poddaje wspólnej fermentacji. Zapewnia to szerokie spektrum aromatów i smaków. Sprzedaje się je pod nazwą Cuvee.
Pierwsze wyprodukowane wina z 2012 roku zostały już zauważone przez specjalistów tematu, którzy dostrzegli wyjatkowość ich walorów smakowych. Przykładem jest zdobycie srebrnego medalu Ogólnopolskiego Konkursu Win w Zielonej Górze 2013 czy brązowego medalu win polskich ENOEXPO Kraków 2013 - Wina Hibernal 2012 oraz Regent 2012.
Będąc w okolicy zapraszamy do Apart Hostel Korolówka Mielnik.