Skansen Kultury Jamneńskiej to wystawa etnograficzna Muzeum w Koszalinie przybliżająca zwiedzającym zabytki kultury materialnej, obrzędowości i sztuki wsi Jamno.
Jamno położone na bagnach było przez większość roku odcięte od świata. Jedynie podczas mrozów bądź suszy można było do niej dotrzeć. Sześciokilometrową drogę z Koszalina do wsi wybudowano dopiero w 1899 roku. Wieś pozostawała w izolacji kulturowej, aż do połowy XIX wieku. Jedyne więzy łączyły ich z mieszkańcami sąsiedniej wsi Łabusz.
Do dnia dzisiejszego zebrano ok.1500 eksponatów związanych z kulturą jamneńską i pomorską. Wystawa stała pt. "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem", znajduje się w zagrodzie rybackiej z 1869 roku gdzie prezentowane są przedmioty z połowy XIX i XX wieku. W chałupie o konstrukcji ryglowej znajdują się trzy izby, dwie komory, kuchnia, sień oraz chlewik. Ponadto w stodole z 1882 roku można zobaczyć wystawę pt. „Dzieje kuźni pomorskiej” natomiast w XIX wiecznym budynku gospodarczym ekspozycję warsztatu szewskiego.
Cztery razy do roku we wiosce odbywa się Jarmark Jamneński podczas którego prezentują się lokalni rzemieślnicy oraz muzyczne zespoły ludowe.