Twierdza powstała w miejscu drewnianego grodu bałtyckiego plemienia Galindów pod koniec XIV w. Została zbudowana na planie czworoboku z dziedzińcem w środku, który dziś jest zadaszony i stylizowany na wielką salę rycerską. Mieści się pomiędzy dwoma jeziorami (Jez. Ołów i Jez. Ryńskim), co stanowiło naturalną barierę dla wroga w razie częstych najazdów Litwinów. Za panowania Krzyżaków stacjonowało tu komturstwo (stolica okręgu), później warownię przejęły Prusy Książęce, by znów podbił ją zakon. Co ciekawe jednym z komturów zamku ryńskiego był pod koniec XIV w. Konrad von Wallenrode, którego nazwisko wykorzystał Adam Mickiewicz tworząc poemat „Konrad Wallenrod”.
W połowie XIX w. zamek w Rynie został przebudowany na więzienie, co posłużyło także podczas II wojny światowej - hitlerowcy utworzyli tu cele dla polskich przymusowych robotników oraz obóz dla Francuzów, Belgów, Czechów i Holendrów.
W 2006 r. otwarto tu Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe, w którego skład wchodzą: czterogwiazdkowy hotel Zamek Ryn, restauracja i centrum rekreacji. Obiekt wciąż jednak udostępniony jest do zwiedzania. Odbywa się ono tylko z przewodnikiem. Ceny biletów za wstęp wynoszą odpowiednio: 10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy i dla grup zorganizowanych. Bilety można nabyć w recepcji hotelowej. Od poniedziałku do piątku wejście na zamek możliwe jest w godz. 11.00 i 13.00, natomiast w weekendy tylko wtedy, gdy zbierze się grupa osób oraz przy zamówieniu zwiedzania.