Budowę pałacu rozpoczęto w I połowie XVII wieku z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego. Nazwa pochodzi od dwóch płaskorzeźb znajdujących się po obu stronach bramy: krzyża - symbolizującego wiarę oraz toporu - herbu rodu Ossolińskich.
Zamek wznoszony w stylu włoskim, niegdyś otoczony pięknymi ogrodami obecnie jest w stanie ruiny. Ciekawostką jest, iż budowany był na podstawie rocznego kalendarza. Pałac to rok, 4 wieże odpowiadają porą roku, 12 dużych sal - miesiące, 52 pokoje - tygodnie, 365 okien - dni, 7 wejść - dni tygodnia. Niektóre źródła podają że, zamek miał dodatkowe okno w roku przestępnym, które w latach zwykłych było zamurowywane. Właściciel interesował się numerologią i magią, stąd te zależności.
O przepychu i niezwykłości budowli świadczą liczne legendy, które głoszą między innymi, że konie w stajniach przegladały się w kryształowych lustrach i jadły z marmurowych żłobów a strop wieży przyozdobiony był akwarium z egzotycznymi rybkami.
Krzysztof Ossoliński na zamku mieszkał zaledwie rok. Zmarł w 1645 roku przekazując majątek swojemu jedynemu synowi Krzysztofowi Baldwinowi Ossolińskiemu - ostatni z rodu, który dziedziczył Zamek. Poległ walcząc podczas powstania Chmielnickiego w 1649 roku. Kres świetności zamku datuje się na okres trwania potopu szwedzkiego (1655), w czasie którego zostało zgrabione bogate wyposażenie.
Zamek jest bardzo interesujący dla zwiedzających, zachowały się obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Można zwiedzać podziemia - najlepiej zaopatrzyć się w latarkę. Warto napić się wody ze źródełka znajdującego się w podziemiach wieży, która ponoć ma właściwości lecznicze. Na zamku działa bractwo rycerskie, które w sezonie turystycznym organizuje pokazy walk.
Szczególnie polecamy NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKU KRZYŻTOPÓR |
|
odbywać się będzie od kwietnia 2015 r. do końca października 2015r. w każdą drugą oraz ostatnią sobotę miesiąca poprzedzone wcześniejszą rezerwacją: telefoniczną, pocztową lub elektroniczną w celu zebrania szacunkowej grupy zwiedzających w godzinach: |
- 25,00 zł |
od 01 kwietnia do 31 sierpnia |
22.00 - 24.00 |
od 01 września do 31 października |
21.00 - 23.00 |
Sprzedaż biletów będzie prowadzona na pół godziny przed rozpoczęciem zwiedzania obiektu. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa turystom zwiedzanie nocne będzie odbywać się wyłącznie z usługą przewodnika w grupach nie większych niż 20 osób. Nie dopuszcza się nocnego zwiedzania obiektu indywidualnie >>przejdź do formularza on-line |