Pałac w Drogoszach jest jednym z trzech największych pałaców byłej części wschodniego państwa pruskiego, dlatego też nazywany jest często Wersalem Prus Wschodnich. Budowano ją w latach 1710-1714 i jak na XVII wiek przystało – pałac utrzymano w stylu barokowym. Powstał on na życzenie pruskiego rodu von Dönhoff, aby stać się jego siedzibą. Obiekt ten pełnił także znamienitą funkcję pałacu królewskiego co oznacza, że podróżujący po kraju królowie mogli się w nim zatrzymywać i przebywać w komfortowych, wręcz królewskich warunkach.
Budynek był kilkakrotne przebudowywany, m. in. w XIX w. – po zakończeniu prac obiekt nabrał sporo cech klasycyzmu. Z lewej strony pałacu dobudowano kaplicę i oranżerię, która w czasie słoty i mrozów pełniła funkcję ogrodu zimowego. Z prawej zaś pokoje gościnne oraz teatr. Największą atrakcją miejsca były jednak bogate zbiory z różnych stron świata zgromadzone w pałacu – arrasy z Regionu Flamandzkiego, wazy z Chin czy kolekcja egzotycznych motyli oraz liczny księgozbiór. Park otaczający posiadłość posiada walory krajobrazowe, głównie ze względu na znajdujące się w nim stawy. Można się w nim natknąć również na obelisk upamiętniający jeden z mieszkających tu swego czasu rodów. Co ciekawe architektura obiektu jest symboliczna i nieprzypadkowa. Pałac posiada 4 kolumny symbolizujące 4 pory roku, 12 kominów – jak 12 miesięcy roku, 52 pokoje – jak 52 tygodnie roku, 365 okien – jak 365 dni roku i 7 balkonów – jak 7 dni w tygodniu.
W 1945 r. mieściła się tu siedziba NKWD. Po wojnie większość kosztownych zbiorów została zrabowana, a to co udało się zachować znajduje się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, pałacu Dohnów w Morągu oraz na Uniwersytecie w Toruniu. W 1993 r. obiekt przeszedł w ręce prywatnego właściciela i z roku na rok popada w ruinę. Park stracił swoje walory, stawy są zaniedbane, a ich groble solidnie uszkodzone. Obiekt wraz z parkiem otoczone są płotem i nie można odwiedzać tego terenu. Miejscowi pasjonaci architektury i historii mają nadzieję, że właściciel odrestauruje zabytkowy pałac i udostępni go do zwiedzania oraz korzystania z jego unikatowych walorów.
Tuż obok mieksza opiekunka tego obiektu, która udostępnia zwiedzającym pałacowe wnętrza (oficjalnie nie jest dostępny dla zwiedzających).