22 listopada 2013 roku, w budynku dawnej górniczej cechowni przy ul. Złotej, miało miejsce uroczyste otwarcie Izby górnictwa i historii Złotego Stoku.
Izba ta powstała dzięki prywatnym środkom. Stworzyła ją Elżbieta Szumska przy współpracy Piotra Romanowskiego, by uratować złotostockie dziedzictwo historyczne. Większą część muzeum stanowią eksponaty należące do kolekcji własnych jego twórców, ale też wiele historycznych pamiątek podarowali mieszkańcy, którzy przyłączyli się do tej pięknej inicjatywy. Dzięki temu w Złotym Stoku po wielu latach powstało muzeum, które jest licznie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale także przez turystów z Polski i zagranicy.
W Izbie znajduje się kilka pomieszczeń, które podzielono tematycznie. W „pokoju z rycinami” są eksponaty z terenu miasta: okolicznościowe pamiątki, porcelana, monety z tutejszej mennicy oraz najstarsze widoki Reichenstein. W „izbie górniczej” umieszczono mundury oraz pamiątki związane z lokalnym górnictwem, które ma 1000-letnią tradycję. W największej sali można obejrzeć tablice historyczne opatrzone zdjęciami i tekstem, a poświęcone rożnym obiektom w mieście. W tej sali umieszczono też największą w Europie ekspozycję żelazek górniczych oraz zbiór starych książek i przewodników po mieście.
Wiele materiałów wykorzystanych w niniejszej publikacji znajduje się w tej Izbie, która ciągle się rozrasta ku chwale i pamięci przeszłych pokoleń i naszej małej ojczyzny.
Zwiedzanie z przewodnikiem. Cena: 1 zł od osoby. Izba Pamięci jest czynna w godzinach pracy Kopalni Złota.