Zamek wznosi się na wysokiej wiślanej skarpie, co nadaje mu malowniczego wyglądu. Dawniej dzielił się on na dwie części: czeladną oraz bogato zdobioną rycerską. Dzisiaj można jeszcze to zauważyć wchodząc na trzecie piętro wschodniego skrzydła. Wokół zamku znajdują się także inne interesujące obiekty - dwór przeniesiony ze wsi Moniaki, wewnątrz którego znajduje się wystawa oraz dawny spichlerz i stodoła.
Zbudowany został w pierwszej połowie XVI wieku przez rodzinę Firlejów. Kolejne przebudowy przeprowadzali wielcy włoscy artyści, wśród nich Santi Gucci Fiorentino i Giovanni Battista Falconi. Doszczętnych zniszczeń dokonali Szwedzi w 1655 roku. Odbudowy podjął się ród Lubomirskuch. Ich architekt Tylman z Gameren nadał budowli barokowy wygląd.
To właśnie tutaj nastąpiło do pojednania króla Zygmunta III Wazy z przywódcą rokoszu - Mikołajem Zebrzydowskim. Zamek owiany jest legendą o czarnej damie. Jest nią Helena Lubomirska. Błąka się ona po korytarzach rozpaczając z powodu niespełnionej miłości do służącego, która doprowadziła ją do samobójstwa.
Obiekt udostępniony jest do zwiedzania w każdy dzień z wyjątkiem poniedziałków. W sezonie letnim od godziny 10.00 do 17.00, a w sezonie zimowym od 10.00 do 15.00.
Podana cena dotyczy biletu ulgowego. Bilet normalny kosztuje 12 zł. Istnieje także możliwość nabycia biletu rodzinnego za 30 zł.