Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy i stanowi najważniejszą turystyczna część Fromborka. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika.
Ponad 500 lat temu powstało tu jego dzieło burzące dotychczasowe wyobrażenie o porządku świata - "O obrotach sfer niebieskich". Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że u stóp wzgórza znajduje się pomnik zasłużonego astronoma.
Niewielkie miasto nad Zalewem Wiślanym posiada ceglany zespół budowli o charakterze obronnym dumnie górującym nad cenntrum. Owa atrakcja przyciaga rzeszę turystów nie tylko z Polski ale całego świata. Siedziaba kapituły warmińskiej budowana od XIII wieku otoczona jest wysokimi murami obronnymi. Zaporę nie do zdobycia tworzą dodatkowo bramy, baszty, ogromne wieże oraz fosa. W północno - zachodniej części znajduje się więża Kopernika najstarszy element fortyfikacji, w której znajdowało się obserwatorium uczonego. Po przeciwnej stronie wznosi się wysoka baszta zwana Wieżą Radziejowskiego. W XVII wieku dobudowano do niej dzwonnicę. W przyziemiu mieści się plenatarium, wyżej prezentowane są wystawy sztuki współczesnej natomiast na szczycie można podziwiać z tarasu widokowego piękną panoramę miasta i Zalewu Wiślanego.
Głównym obiektem całego kompleksu jest gotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła z XIV wieku. Jest najstarszą budowlą fromborskiego wzgórza. Wewnątrz zachował się bogaty wystrój. W 2005 roku odnaleziono domniemany grób wybitnego uczonego i astronoma, który spoczywa wraz z innymi kanonikami w podziemiach katedry.
Na terenie kompleksu jest również Pałac Biskupi w którym obecnie znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika. Parter przeznaczono na prezentację ceramiki, witraży, naczyń i znalezisk archeologicznych. Pierwsze piętro to eksponaty związane z Mikołajem Kopernikiem, natomiast wyższy poziom zajmują pamiątki z majątku w pobliskich Kadynach.